Dudak Dolgu Uygulama

dudak-estetigi

Dudaklar tarih boyunca kadınlarda güzelliğin simgesi olmuştur.Sosyal yaşam içersinde dudakların belirginleştirilmesi, kozmetikler ile belirgin hale getirilmesi estetik ve feminen görünüm açısından oldukça önemlidir.Dudaklar yapısal olarak ince olabildiği gibi; sonradan bazı hormonal aktivite, travmalar, doku destek yapılarının zamanla azalmasına bağlı olarak hacim kaybedebilirler. Dudakların ince olması kimi kadınlarda estetik açıdan sorun olarak algılanabilmektedir.

dudak_dolgusu

dudak-estetigi-page-1465465107

Dudaklar yapısı kalınlığı hacmi kontürleri genetik olarak belirlenmiş yapılardır. Dudakların dolgun,hacimli, belirgin kontürleri olan gösterişli hale getirilmesi dolgu maddeleri ile mümkün olmaktadır.Dudak dolgu maddesi uygulamalarında genetik yapının çok bozulmayacağı, hacim , dolgunluk artışı ve dudak çizgilerinin belirginleşeceği unutulmamalıdır.Üst dudağın orta kısmını burun ile birleştiren iki çizgiye filtrum adı verilir. Bu iki paralel kabarık çizgiye yapılacak dudak dolgusu uygulaması ile dudaklara daha estetik,feminen ve çekici görünüm sağlanabilir. Üst dudağın orta kısmındaki V şeklindeki kavis de (cupidis bow) dolgu maddeleri ile belirginleştirilerek, estetik dudak görünümü oluşturulabilir.

Dudak dolgu uygulaması hekimin muayenesi ile başlar, muayenede dudakların yüz içersindeki konumu, dolgu sonrası görünümü değerlendirilir. Dudak bölgesine anestezi uygulanır. Dudak dolgu maddeleri çok ince iğneler ile dudak içersine, konturlere dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır.Uygulama yaklaşık 20-30 dk sürer.Uygulama sonrası kişi önerilerle sosyal hayatına dönebilir.

Dudak dolgunlaştırması amacıyla kullanılan çok sayıda dolgu maddesi mevcuttur. Dudak dolgusunun kalıcılığı kullanılan maddeler bağlı olarak değişir. Dünyada sıklıkla dudak dolgu maddesi olarak Hyaluronic Acid tercih edilir, bu dolgu maddesinin kalıcılığı 8-12 ay civarındadır. Kullanılan bazı dolgu maddeleri ile dudak dolgusu kalıcılığı 2-5 yıla kadar uzayabilmektedir.

Dudak dolgu maddesi uygulaması bir enjeksiyon uygulamasıdır, bu yaklaşımla enjeksiyonlu işlemlerde görülebilen yan etkilerle karşılaşılabilir. Uygulama bölgesinde ödem,şişlik gibi etkiler ortaya çıkabilir , bu etkiler kısa sürede tedaviye gerek duyulmadan iyileşecektir.

Dudak dolgu maddesi uygulama sonrası kişi sosyal hayatına hemen dönebilir, bunun yanında bazı uyarıları dikkate alınması gereklidir; Uygulama sonrasında dudaklarda belirginleşme ve ödem oluşacaktır, ödem ve şişlik 1-2 gün içersinde gerileyerek dudaklar normal görünümüne kavuşurlar.
Uygulama sonrası 24 saat çok sıcak ve soğuk sıvı alınmaması, dudaklara çok sıcak ve soğuk temasından kaçınılması gerekir.
Uygulama sonrası 2-3 gün vakumlu öpüşmekten kaçınmak gerekecektir.
Uygulama sonrası dudaklara 24 saat ruj sürülmemeli, masaj yapılmamalıdır.

Dolguyu üç başlık altında değerlendirebiliriz.

Hiyaluronik asit dolgu
Plajma jel dolgu
Yağ enjeksiyonu

kisiye-ozel-dudak-dolgusu

Hiyaluronik asit biyolojik olarak parçalanabilen bir polimerdir. Kozmetik üreticiler tarafından çeşitli yoğunluklarda hazırlanan bu ürün bir uzman tarafından istenilen bölgeye ince bir iğne yardımıyla enjekte edilir. Yoğun olarak dudak çevresindeki çizgilerde ve kaş ortasında kullanılır ve yaklaşık olarak 4-24 hafta kadar etkinliği devam eder. Fiyat olarak pahalı bir uygulama olduğundan çokta tercih edilen bir uygulama olmamakla birlikte en fazla dudakların dolgunlaştırılmasında kullanılır.

Plazma jel prp uygulamasından sonra kalan plazmanın çeşitli işlemlerden geçirilerek dolgu malzemesine dönüştürülmesine denir. İşlemler sonucunda kıvam kazandırılıp jel haline getirilen plazma yine ince bir iğne yardımıyla istenilen bölgede dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Dolgu işlemi yapılmadan önce altına botoks uygulanırsa kalıcılığı daha fazla olur hiyaluronik asite göre daha az ömürlüdür. Ve kendi kanınızdan hazırlandığı için herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Vücut tarafından kolayca emilir.

maxresdefault
botox-alanya

Yağ enjeksiyonunda ise vücudun belirli bir bölgesinden alınan yağlar lipo kitle dolgu malzemesine dönüştürülür ve istenilen alana yine bir iğne yardımıyla enjekte edilir. Diğer uygulamalara nazaran daha uzun süre kalabilen bir uygulama olmakla birlikte yine kendi vücudunuzdan alına yağlarla hazırlandığı için yan etki olasılığı daha düşüktür.