Lazerle Dövme Silme

dovme_silme
Dövme silme konusunda pek çok teknik bulunmaktadır. Ancak bunlardan bir çoğu ciltte kalıcı hasarlar bırakır ve geri dönüşü olmayan kötü bir görüntüyü de beraberinde getirir. Vücudunuzda artık bulunmasını istemediğiniz dövmeler konusunda sizlere önerdiğimiz yöntem AKTİF Q-SWITCHED Lazerle dövme silme işlemidir. Önce size dövme ile cildiniz arasındaki ilişkiyi açıklayalım. Dövme boyası deriye nüfuz ettiğinde cildiniz tarafından yabancı madde olarak algılanır ve özel hücreleriniz buna müdahale etmeye çalışır. Ancak boya partikülleri çok büyük çapta olduğu için vücut bunu sistemden atamaz ve dövmeniz kalıcı olur. Bizim size yardımcı olduğumuz nokta tam olarak burada devreye girer.

dovme-motifiAktif Q-SWITCHED Lazer bu büyük boya partiküllerini parçalamamızı sağlar. Böylece çok küçük parçalara ayrılan dövmeniz sizin KENDİ vücudunuz tarafından müdahale edilebilecek boyutlara gelir. Bu işlem sonrasındaki günlerde yabancı maddeler vücudunuzdan yavaş yavaş uzaklaştırılır. Bazı durumlarda – hatalı dövme yapılması veya hatalı dövme silme işlemleri gibi – mikrodermabrazyon yöntemi de Q-SWITCHED lazere yardımcı olarak kullanılmaktadır.
İşlemlerin uygulanması hızlı ve minimal acılıdır. Duyabileceğiniz acı en fazla dövme yaptırırkenki kadar olacaktır. Uygulama sırasında yüzeysel bir kanama gerçekleşebilir. Ama bu kanamalar sonraki seanslarda gittikçe azalır. Seans sonunda uygulama alanı temizlenerek bakımı yapılmaktadır. Dövme sildirme seansları sonrasında da günlük yaşamınızı etkileyecek herhangi bir komplikasyon oluşmamaktadır.

Seanslar arasındaki süre dövmenin büyüklüğüne göre ortalama 3 hafta ile 8 hafta arasında değişim gösterir. Ancak seans sayısı dövmenin büyüklüğüyle ilgili olduğu gibi, aynı zamanda boyanın rengine, miktarına, türüne ve boyanın nüfuz ettiği derinliğe de doğrudan bağlıdır.
Kalıcı dövme veya kalıcı makyaj sonrası temiz ve hasarsız bir cilde kavuşmak sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Cildiniz ortalama 3 ila 10 seans arasında böyle bir görünüme kavuşacaktır.

Beautiful woman with full back tattoo

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretirler. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler ve onları çekmiş hücreler tarafından absorbe edilir. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini ufalanmasını sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok edilirler. Lazerle dövme silme işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretir. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutulmakta, dövme çevresinde bulunan normal dokuları, deriyi, siniri ya da damarları etkilememektedir.

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, silme teknikleri de her bir vakaya kişiye, dövmeye özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir. Dolayısıyla lazerle dövme silme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle homojen sonuç vermektedir.
Amatör dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı derinliklere vede farklı dozlarda verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş renklerin pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır. Yeni bir takım mürekkepler ve pastel renklerin kullanıldığı profesyonel dövmeler oldukça dirençli olmaktadır ve tamamiyle temizlenmesi oldukça zor hale gelebilmektedir.

Siyah; ışığı tamamen absorbe edebilen yani tüm dalga boylarını absorbe eden bir renk olduğundan, lazerle dövme silme tedavisine en hızlı yanıtı verir. Koyu renkler de siyaha yakın etkiler gösterdiği için dövme silme işlemi kolay olmaktadır. En başarılı uygulama siyah renk dövmelerdedir.Yeşil gibi bazı renkler sadece bazı dalga boylarındaki ışınları absorbe eder ve pigment rengine uygun dalga boyu üreten lazerlerle silinebilir.Yeşil ve sarı gibi renkler ışığı daha az emebildiğinden dövme sildirme uygulaması 532 nm Q-Switched lazer ile yapılmaktadır.Kırmızı, kahverengi, sarı renkli dövmeler, 532 nm Q-switched lazer ile tedavi edilir.
Mavi, siyah yeşil dövmeler 1064 nm Nd-YAG Q-switched lazer ile yapılır. Ben kişisel tercih olarak bazen renkli dövmelerde bir kaç dalga boyuyla uygulamayı aynı anda yapmayı uygun görmekteyim.Spectra, 1064 nm, 650 nm, 585 nm ve 532 nm olmak üzere dört farklı dalgaboyu üretebilen bir Q-switched Nd:YAG lazerdir. Dolayısıyla Spectra lazer ile her renkteki dövmeler silinebilmektedir.

Dövmelerin gerek yaptırılması gerekse sildirilmesi süreçlerinin çok rahat olduğu söylenemez, mutlaka azda olsa bir ağrı duyulmaktadır. Lazer cihazının güçlü ışın atımları deri ince lastik çarpmış gibi hafif bir hisse neden olur. Hastalar açısından tolere edilebilmektedir. Gerekirse lokal anestezi içeren krem ya da lokal anestezi uygulanabilir. Eğer dövme yoğun ve dolu bir dövmeyse genelde ilk bir ya da iki seans lokal anestezi ile uyuşturarak uygulama yapmayı tercih ediyorum. Bu sayede hem ağrı olmuyor hemde efektif dövme silme seansı yapılmış oluyor.

Lazer ışığını pigment (dövme boyası) emer ve ışık enerjisi hücre içinde ısı enerjisine dönüşür; pigmenti barındıran hücre tahrip olur, patlar ve pigment hücre dışına çıkar. Hücre dışındaki pigmenti makrofaj denilen vücudun savunma hücreleri alarak yada sindirerek lenfatik sistem vasıtasıyla o bölgeden uzaklaştırırlar. Bu süre bir çeşit yara iyileşmesi sürecidir ve kişisel farklılıklar göstermektedir. Yeniden aynı bölgeye dövme silme lazer uygulaması içinde bu bölgede yara iyileşmesinin bitmesi gerekmektedir. Her uygulamada lazer senası sonrasında dövme rengi beyazlaşır, akabinde kırmızı bir yara durumu oluşur. 3 gün sonra şeffaf bir kabuk oluşur. Bu kabuk aynı dövmeyi yaptırdığınız zamanki kabuk gibidir. 15 gün sonra ise kabuk dökülür ve dövmenin bir kısmı çıkmış, bir kısmı hafiflemiş bir kısmı ise duruyor olacaktır. Zaman içerisinde dövme dahada çıkacaktır ve sonraki seansı beklemeniz gerekecektir.

Genelde dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısı dövmede kullanılan mürekkep tipi ve mürekkebin ne kadar derine enjekte edildiği, rengi, yoğunluğu, dövmenin içinin dolu olup olmaması, yazı ya da resim dövme olup olmaması ile yakından ilgilidir. Bazen 1-2 seansda tamamen geçmektedir, dirençli durumlarda ortalama 5 seans sürmektedir. Bazen daha uzun seansa da ihtiyaç duyulabilir.

Dövmeler zamanla yaşlanır ve yıpranır. Bu süre ortalama 2 yıldır. Dolayısıyla 2 yıldan eski dövmeler daha rahat çıkar, 5 yıl ve üzeri dövmeler ise en rahat silinen dövemelerdir. Çok yeni yapılmış 1 hafat gibi dövmelerde ise yaranın iyileşmesini beklemek daha uygun olacaktır.

Lazerle dövme silme işlemi her mevsim yapılabilir. Yazın yapılacak uygulamalarda, sonrasında güneşten korumak önemlidir. Eğer hasta uygulama yapıp yaz tatiline gidecekse bu uygulamayı tatil sonrasına ertelemek daha doğru olur. Uygulamanın 1 ay sonrasında deri tamamen normalleşeceği için istenilen her şey yapılabilmektedir. Bronz tenli bir kişiyede dövme sildirme yapılabilir, hastanın zenci ya da siyah ırkdan olması lazerle dövme silme işlemini etkilemez. Elbette deri rengi açık hastaların yara iyileşmesi daha hızlı olur, ancak dövmenin daha hızlı silinebileceği anlamına gelmez.

Lazerle dövme sildirme fiyatları dövmenin büyüklüğüne, rengine, yerine, yoğunluğuna, altında başka bir dövme olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir. Lazerle dövme silme ücretleri için muayene olmaya gelebilirsiniz, yine dövmenizin fotografını çekip mail ile gönderebilirsiniz, bu şekilde dövme seansı fiyatınız hakkında bilgilenmiş olursunuz.