Estage Vücut Bakımları

Güzellik Sırıınız

49a77b9_o

Bakımlı ve güzel olmak için sadece yüzünüze ellerinize krem sürmek, saçlarınıza bakım yapmak yeterli değildir…

Bakımlı bir kadın tepeden tırnağa bakımlıdır. Vücut bakımı pek çok kadın tarafından ihmal edilir ya da sadece yaz aylarında önemsenir.  Aslında vücut bakımı sadece birkaç detayı dikkate aldığınızda çok da karmaşık ve zor değildir.

vucut-bakimi

 

Cildinize benzersiz ışıltı veren deniz tuzları bitki özleri ve volkanik çamur granülleri birbirinden güzel kokulu masaj yağları karıştırılıp muhteşem bir peeling etkisi sağlar.Vücutta oluşan ölü deriyi atar.Spa bakımları sırasında ne giyileceği ve Spa merkezinin kuralları özellikle ilk kez giden müşteriler için merak konusu, hatta biraz gerginlik yaratan bir sorudur.

spa1Öncelikle, Spa merkezlerinde gerginliğe yer yoktur, kapıdan ilk girişinizden itibaren müzik ve atmosferin etkisiyle rahatlamaya ve gevşemeye başlayabilirsiniz.Birçok Spa merkezinde müşterilere havlu, peştemal, bornoz ve terlik verilmektedir. Hamam veya Saunaya bikini, mayo gibi kıyafetlerle girilebilir ancak masaj sırasında vucüttaki dolaşımı etkileyecek lastikli malzemelerin giyilmemesi önerilir.Spa kuralları ise oldukça basit ve aslında doğrudan müşterileri rahatlatmaya yöneliktir. Randevulara en az 15 dakika önce gelinmesi tavsiye edilir, böylece duş alma ve terapiye hazırlanma olanağınız olacaktır. Ayrıca masajdan tam süre olarak yararlanabilmeniz açısından önemlidir.Sağlığınız açısından zorunlu olan bir nokta, vücuttaki sorunlu bölgeler ile ilgili masajdan önce kesinlikle bilgi verilmesidir. Bu bilgi, vücudun herhangi bir yerine yanlış bir işlem yapılmaması için önemlidir.

Bunlara ek olarak, tamamen dinlenme amaçlı kullanılan spa alanlarında tam bir dinlenme ve rahatlama sağlayabilmek için cep telefonlarını soyunma odalarında bırakmak genellikle zorunlu tutulur.

Bunlar dışında kalan, öneriler, kurallar ve ekstra bilgiler için gerek spaya gitmeden gerekse gittikten sonra buradaki görevlilerden yardım almak mümkündür.

slider_img_1

  • SIRT MASAJI
  • AROMA TERAPİ MASAJI
  • İSVEÇ MASAJI
  • ANTİ SELÜLİT MASAJI
  • SIKILAŞMA-TOPARLAMA MASAJI
  • FOOT REFLEXOLOGY
  • MEDİKAL MASAJ:Lenfatik drenaj , Kas masajı , Kas spazmı masajı

 

Sırt Masajı

tum-vucut-masajİyi şekilde yapılan bir sırt masajı hayattaki en büyük keyiflerin içinde yer alır. Sızıları, ağrıları azaltır ve gerginliği dindirerek huzuru arttırır. Çoğu insan ara ara sırt ağrısı çekmektedir. Sırt ağrıların en büyük sebepleri içinde kötü şekilde durma, omuzları düşürme, ağır yükler taşıma, masa üstünde kamburlaşma yer alır. Bu tarz duruşlar ve çalışma şekilleri kasların düğümlenmesine ve gerilmesine sebep olmaktadır. Sırta yapılan masajlar kasları gevşetme işlemi yaparak ağrıları ve acıları hafifletir. Yapılan masaj kasları gevşetmekle kalmayacaktır. Sağlığın korunmasına da yardımcı olacaktır. Vücutta bulunan sinirler tüm vücuda dağılır. Masaj da direkt olarak sinirleri etkilemekte ve sinir sisteminin rahatlamasını sağlamaktadır. Çabuk ve hızlı hareketler ile canlandırıcı bir etki ya da ritmik ve yavaş hareketler ile sakinleştirici bir etkiyi masaj yolu ile yaratmak mümkünüdür. Sırtta bulunan ve gerekliliği vurgulayan en önemli noktalara yapıldığında oluşabilecek olan ciddi sağlık sorunlarını engelleyebilme özelliği bulunur. Sırt masajı doğru şekilde yapıldığında antidepresan etki yaratarak insanların psikolojisinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Aroma Terapi Masajı

aromaterapi-esansiyel-yaglarla-tedavi-saglik-nedir-ne-degildir-3Esasen, bir koruyucu hekimlik sistemi olan ve yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan Aromaterapi; bitkilerin, kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen uçucu ve sabit yağlar aracılığıyla bütünsel dengeyi amaçlar, vücut ve zihni uyarmak yoluyla kendi kendini desteklemesi ve iyileştirmesi esasına dayanır.

Beş duyu organı içerisinde koku alma duyusu ve dolayısıyla da kokular bilinçaltımızı harekete geçiren tek uyarıcıdır. Aromaterapinin amaçladığı ruh-beden-zihin dengesi normal şartlar altında hastalıkların oluşum nedenlerini bilinçaltına yaptığı etkiyle de hafifletmeye çalışmak olsa da hastanelerde amaçlanan tabiiki sadece hastaya yaratılan bütünsel yaklaşım ortamı, iyileştirici, rahatlatıcı, canlandırıcı, ağrı kesici ve en önemlisi de mikrop ve virüs öldürücü özelliklerinden yararlanmaktır.

gr5tht54h

Uçucu yağlar bitki hormonları gibi hareket ederek, bitki fonksiyonlarını yönetip vitamin ve enzimlerin üremesini sağlar, bitkinin içindeki hayati aktiviteleri yönlendirirler ve insanlara uygulandığında da aynı işlevi görürüler. Nörotransmitterler, peptitler, steroidler, hormonlar, enzimler vitaminler ve diğer mesaj taşıyan moleküller gibi hareket ederek vücut fonksiyonlarımıza eşlik eder ve doğadaki en iyi vücut arıtıcıları olarak hücrelerimizi ilaçlardan, kimyasallardan ve hücreler arası iletişimi bozan engellerden, ağır metallerden ve diğer toksinlerden arındırıp, karaciğer, bağırsaklar, ter, akciğerler ve böbrekler yoluyla atılmasını sağlarlar. Ayrıca vitaminlerin ve diğer besinlerin emilimini kolaylaştırır, arttırır ve hücrelere oksijen taşıyıp atık maddelerin atılması yoluyla sağlığımızı korumamıza yardımcı olurlar.

49a77b9_oAromaterapinin iyileştirici ve dengeleyici gücü başta, Almanya, Fransa ve İngiltere olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi ve Amerika’da örneğin, The Cleveland Clinic, Cleveland, OH, Columbia Presbyterian Medical Center, NY Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, NY, University of Michigan Hosptial, MI gibi pek çok saygın hastanede, hem doktorlar, hemşireler, sağlık personeli hem de hastalar üzerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

aramotedaviHastanelerde kullanımını önerebileceğimiz uçucu, sabit yağlar ve diğer ürünler neler olabilir dersek; öncelikle Soğuk Buhar Aromaterapi Cihazı içerisine, hem genel alanlarda, hem katlarda hem de hasta odalarında kullanılacak, kekik, okaliptüs, nane gibi uçucu yağlar aracılığı ile anti-virüs,anti-bakteriyel ortam sağlamak, lavanta uçucu yağı ile rahatlık ve gevşeme, personel için greyfurt uçucu yağı ile canlılık, hareketlilik sağlamak olabilir. Anti-virüs koklama keseleri ile doktor, hemşire, sağlık personeli ve özellikle de bağışıklık sistemi düşük kanserli hastalarda mikroplardan korunma, soğuk sıkım susam, tatlı badem ve kantaron yağları ile yara, pişik gibi yatmaktan kaynaklanan cilt problemlerini rahatlatma, rafine olmamış tuzlar, tatlı badem yağı ve yine uçucu yağlarla hazırlanan vücut, el ve ayak ovmaları ile vücutta topraklanma yanında kalıcı nemlilik, rahatlama sağlamak ve bunun gibi her hasta ve durum için hazırlanabilecek onlarca başka seçenek olabilir.

İsveç Masajı

isvec_masaji

Öfleraj, petrisaj, friksiyon, tapotement ve vibrasyon manipülasyonlarını içeren batı tekniği ile yapılan bir masajdır.

masaj_01SIVAZLAMA (ÖFLERAJ) : Klasik masaj öflerajla başlar ve öflerajla biter. Bölgesel olarak sıvazlama, tek elle, çift elle, avuç içiyle parmaklarla ya da el sırtıyla yapılabilir. Uyugn bulunursa kolda veya baldırda tek elle yapılan sıvazlama sırt masajında iki elle uygulanabilir. Ayak altında ve parmaklarda ise öfleraj için el ayası ve parmaklar kullanılabilir. Öfleraj kalp yönüne doğru derin basınçla uygulanır ki buna derin öfleraj denir. Başlangıç noktasına dönüşte yani ters yönde ise basınç azaltılır. Buna da yüzeysel öfleraj denir.

sirt-masajiYOĞURMA (PETRİSAJ) : Petrisaj kası doğrudan ele alan etkili bir masaj manipülasyonudur. Tek elle veya çift elle uygulanabilen yoğurma hareketleriyle kas, sıkıştırılır ve esnetilir. Kas, tıpkı bir hamurun yoğrulmasına benzer tarzda hareket ettirilir. Petrisaj hareketi ile sıvazlamanın tersine yüzeysel fasya ve onun altındaki dokular sıkıştırılarak esnetilir. Bu şekilde kısalmış dokuların gerilmesi ve yapışık dokuların açılaması hedeflenir. Petrisajın etkili olabilmesi için derin ve yüzeysel dokuların sıkıştırılmasından kaçınmak gerekir. Bunun için uygulama sahasının büyüklüğü azaldıkça basınçta azaltılır. Petrisaj hareketlerinin yavaş, yumuşak ve ritmik şekilde uygulanmsu kadar masörün dokuları tam olarak kavraması da önemlidir. Petrisajda kasa uygulanan basınç kesiklidir. Hareket kas liflerinin seyrine göre yapılmayabilir. Ancak kasın tamamı esnetilmeli ve yoğrulmalıdır. Kan dolaşımında hızlanma artık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Yoğurma hareketi kasların dinlendirilmesinde son derece etkilidir. Deride hiperemi (kızarıklık) gözlenir. Derinin kan akımında hızlanma esnekliğinde artma ve yumuşama beklenir.

isvec-masaji-teknikleri-300x225FRİKSİYON : Başparmak, elin uçları veya elin bütünü ile yapılabilir. Belirli bölgeler üzerinde basınçla yapılan dairesel hareketlerdir. Dokular üzerindeki etkisi basıncın şiddetine göre değişir. Sertleşmiş deri dokularına uygulanan friksiyonda deri, deri altı doku üzerinde hareketlidir. Daha derinde kas dokusunu etkilemek amacıyla yapılacak friksiyonun basıncı ise daha fazla olmalıdır. Derin friksiyon masajında derinin kayması istenmez. Basıncın etkisini artırmak için eller üst üste konulur. Kas içindeki fibrostik nodülleri dağıtmak için yapılır. Ağrılı bir manipülasyondur. Kas içi kanamalara neden olabilir. Sırt masajında friksiyon daha çok, gergin doku sahalarının yoğun olduğu kürek kemiği etrafında kullanılır. Friksiyonda uygulanacak basınç sık olmalı fakat dokunun yapısını bozacak kadar ağır olmamalıdır. Dokunun hareket yeteneğini artırmak beklenir. Uygulama bölgesinde hiperemi oluşur.

isvecmasajiDARBELEME (TAPOTEMENT) : Kassal uyarı için yapılan bir masaj manipülasyonudur. Örneğin, sporda aktivite öncesinde hazırlık masajında kaslar darbelemeyle uyarılır. Uygulamada eller ritmik olarak o bölgeye çarptırılır. Tapotement spor dışında hastalık tedavilerinde kullanılabilir. Örneğin akciğer sekresyonlarının boşaltılması amacıyla yapılan postüral drenaj da göğüs kafesi üzerinde uygulanır. Diğer bir şekilde ampütasyonlardan sonra güdük ucunun proteze uygun hale getirilmesi ve setleştirilmesi amacıyla yapılır. Darbelemede diğer masaj manipülasyonlarında olduğu gibi dolaşımı artırıcı etki beklenmez. Damarlarda önce bir daralma ve ardından genişleme olur. Kas tonusunda hafif artma beklenir. Darbeleme sırasında dudaklarda gerilme ve kasılma gözlenir.

klasik-isvec-masaji_spa_istanbul-580x420VİBRASYON (TİTREŞİM) : Genellikle bütün avuçla daha nadir olarak ta parmak uçlarıyla uygulanır. El kaydırmadan doku üzerinde sabit kalır veya belli bir yönde yavaşça yürütülebilir. Çok kısa frekanslarla yapılan titreşim dokuya aktarılır. En nitelikli vibrasyon elektrikli masaj aletleriyle elde edilir. Kas spazmı çözücü ve ağrı azaltıcı etkisi vardır. Kas gerginliğini giderebilen en önemli masaj hareketidir.

Selülit Masajı

selulit_masaji_01

Selülit masajına, diğer bütün masaj türlerinde olduğu gibi, ayaktan kalbe sıvazlama hareketiyle başlanır. Böylelikle kişi rahatlatılır.

Daha sonra selülitlerin bulunduğu üst bacak ve basen bölgesinde hareketler daha yoğunlaşır. Sıvazlama hareketiyle dolaşım hızlandırılır. Daha sonra yoğurma ve vurma hareketiyle yağlar kırılır. Ardından sıvazlama hareketi böbrek yönünde doğru olur.

Selülit masajında yoğun olarak kullanılan hareketler dolaşımı hızlandırmak için sıvazlama, vücuttaki yağları kırmak için yoğurma ve buna yardımcı olarak vurma hareketi yapılır. Bu hareketler bacakta 20 dakika kadar, karın ve kollarda 10 dakika kadar sürer. Son olarak sıvazlama hareketiyle masaja son verilir.